מה אתם באמת יודעים על תרנגולות?

1. עד איזה גיל חיות תרנגולות בטבע בממוצע?

בממוצע תרנגולת רגילה חיה כשמונה שנים. התרנגולת הזקנה ביותר שתועדה היא מתילדה שנפטרה בשיבה טובה ב-2006 בגיל 16. לעומת זאת בתעשיית הבשר תרנגולים נשחטים בגיל 42 יום ובתעשיית הביצים בסביבות גיל שנה עד שנתיים.

2. כמה ביצים תרנגולת מטילה בשנה?

התרנגולות בטבע הטילו ביצים ספורות בשנה (בדומה לציפורים אחרות). הטלת הביצים היומיומית מסבה סבל רב לתרנגולות, וגורמת לצניחה של צינור ההטלה ולבריחת סידן. אז איך קרה שתרנגולות החלו להטיל כל-כך הרבה ביצים? קראו בכתבה שעונה בפירוט על השאלה "כמה ביצים מטילה תרנגולת"?

3. לאורך חייו של אפרוח בתעשיית הבשר, כל כמה זמן ינקו את המצע עליו הוא יושב?

המצע לא מנוקה אף פעם במשך מחזור גידול. כך שבמשך 42 ימי חייהם הם מתבוססים בצואה ושתן וסובלים מבעיות בריאות קשות ביותר עד כדי כוויות בחזה בגלל האמוניה. לא מאמינים? קראו עוד בכתבה שמוקדשת לנזקים שהאמוניה גורמת לאפרוחים (וגם לבני האדם שמגדלים אותם).

4. מה הגודל של להקת תרנגולות בטבע?

להקה טבעית מונה 10-15 תרנגולות - גודל שמאפשר להן חיים חברתיים תקינים. אפשר להבין עד כמה קשים החיים של התרנגולות בתעשייה ב"להקות" של אלפי תרנגולות (כולל תרנגולות במשקים של "ביצי חופש"). קראו כאן כתבה על הפער בין חייה של תרנגולת בטבע לחיים בלול.

5. כמה סוגי ציוצים וקריאות של תרנגולות הצליחו חוקרים לפענח?

בהמשך לשאלה הקודמת, תרנגולת חיה בלהקות ולכן יש חשיבות רבה לתקשורת שלה עם שאר החברות. עד כה גילו בערך 30 סוגי קריאות בין תרנגולות: לחיזור, לתקשורת בין אמא תרנגולת לאפרוחים שלה, אזהרה מטורפים ועוד ( הנה רשימה של הסוגים!)

6. איזה אחוז מבשר העוף בישראל נגוע בסלמונלה?

סלמונלה וחיידקים נוספים מאד נפוצים בבשר עופות. מדובר בחיידקים שלמעשה מעידים על שאריות צואה שהתגלגלו לעוף. ככה זה כשכולאים אלפי בעלי חיים בתוך ההפרשות שלהם במשך כל חייהם. למידע נוסף על סלמונלה ועל נזקים בריאותיים נוספים של בשר עוף.

7. עד איזה גיל אפרוחים נשארים עם אמא שלהם בטבע?

אמנם אפרוחים שרק נולדו כבר יכולים ללכת, לאכול לשתות ופחות או יותר להתמצא במרחב מהרגע שהם בוקעים מן הביצה, אך בטבע אמא תרנגולת שומרת ודואגת להם עד גיל חודש וחצי ולפעמים אפילו עד שהם ממש בוגרים. מכירים את הדימוי של התרנגולת ששומרת את האפרוחים שלה תחת הכנפיים שלה? אז זה לא סתם דימוי... אחת הטרגדיות הגדולות של תעשיות הבשר היא שהאפרוחים נולדים יתומים וקוראים לשווא לאמא שלהם שלעולם לא תבוא להגן עליהם. צפו בתיעוד נדיר במצלמה נסתרת שנעשה מנקודת מבטו של אפרוח בודד במדגרה.

8. איך תרנגולות מתנקות?

בטבע תרנגולות הן חיות נקיות מאד. בדומה לציפורים אחרות הן מסדרות ומנקות את הנוצות בעזרת המקור שלהן, וחוץ מזה הן גם עושות אמבטיית חול: הן חופרות בור קטן באדמה ואז מעיפות על עצמן חול עם הכנפיים והרגליים. באופן הזה הן נפטרות מטפילים שונים. הצורך שלהן באמבטיית חול הוא כל-כך חזק עד שהן מנסות לעשות את זה גם בכלובים, ונפצעות קשות מהסורגים. ככה זה נראה כשנותנים להן אפשרות לעשות זאת:

9. אילו מהפעולות תרנגולות יכולות לעשות?

האמת שבעצם כל התשובות נכונות! תרנגולת יכולה לזהות את השם שנתנו לה ולבוא כשקוראים לה. מחקרים הראו שתרנגולות יכולות לרמות זו את זו. הן יכולות גם לעוף, אמנם לא מאוד גבוה, אבל הן נוהגות לישון בלילה על ענפי העצים כדי להישמר מפני טורפים. אם תלטפו אותן, הן יגרגרו בהנאה כמו חתול. לא מאמינים? תגבירו את הרמקולים וצפו: לא מאמינים? תגבירו את הרמקולים וצפו: